Critics Selection Awards 2019 – Full Checklist of Winners

0
28
Loading...



BEST PICTURE
Black Panther
BlacKkKlansman
The Favorite
First Man
Inexperienced E-book
If Beale Road Might Speak
Mary Poppins Returns
Roma (WINNER)
A Star Is Born
Vice
BEST ACTRESS
Yalitza Aparicio, Roma
Emily Blunt, Mary Poppins Returns
Glenn Shut, The Spouse (WINNER)
Toni Collette, Hereditary
Olivia Colman, The Favorite
Girl Gaga, A Star Is Born (WINNER)
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?
BEST ACTOR
Christian Bale, Vice (WINNER)
Bradley Cooper, A Star Is Born
Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
Ryan Gosling, First Man
Ethan Hawke, First Reformed
Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Viggo Mortensen, Inexperienced E-book
BEST DIRECTOR
Damien Chazelle, First Man
Bradley Cooper, A Star Is Born
Alfonso Cuarón, Roma (WINNER)
Peter Farrelly, Inexperienced Boook
Yorgos Lanthimos, The Favorite
Spike Lee, BlacKkKlansman
Adam McKay, Vice
#SEEHER AWARD
Claire Foy
BEST COMEDY
Loopy Wealthy Asians (WINNER)
Deadpool 2
The Dying of Stalin
The Favorite
Sport Night time
Sorry to Trouble You
BEST ACTOR IN A COMEDY
Christian Bale, Vice (WINNER)
Jason Bateman, Sport Night time
Viggo Mortensen, Inexperienced E-book
John C. Reilly, Stan & Ollie
Ryan Reynolds, Deadpool 2
Lakeith Stanfield, Sorry to Trouble You
BEST ACTRESS IN A COMEDY
Emily Blunt, Mary Poppins Returns
Olivia Colman, The Favorite (WINNER)
Elsie Fisher, Eighth Grade
Rachel McAdams, Sport Night time
Charlize Theron, Tully
Constance Wu, Loopy Wealthy Asians
BEST ACTING ENSEMBLE
Black Panther
Loopy Wealthy Asians
The Favorite (WINNER)
Vice
Widows
BEST SCI-FI/HORROR MOVIE
Annihilation
Halloween
Hereditary
A Quiet Place (WINNER)
Suspiria
BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams, Vice
Claire Foy, First Man
Nicole Kidman, Boy Erased
Regina King, If Beale Road Might Speak (WINNER)
Emma Stone, The Favorite
Rachel Weisz, The Favorite
BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali, Inexperienced E-book (WINNER)
Timothée Chalamet, Lovely Boy
Adam Driver, BlacKkKlansman
Sam Elliott, A Star Is Born
Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
Michael B. Jordan, Black Panther
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Elsie Fisher, Eighth Grade (WINNER)
Thomasin McKenzie, Go away No Hint
Ed Oxenbould, Wildlife
Millicent Simmonds, A Quiet Place
Amandla Stenberg, The Hate U Give
Sunny Suljic, Mid90s
BEST SONG
All of the Stars, Black Panther
Woman within the Films, Dumplin’
I’ll Combat, RBG
The Place The place Misplaced Issues Go, Mary Poppins Returns
Shallow, A Star Is Born (WINNER)
Journey a Little Mild Unbelievable, Mary Poppins Returns
BEST ACTION MOVIE
Avengers: Infinity Conflict
Black Panther
Deadpool 2
Mission: Unimaginable — Fallout (WINNER)
Prepared Participant One
Widows
BEST ANIMATED FEATURE
The Grinch
Incredibles 2
Isle of Canines
Mirai
Ralph Breaks the Web
Spider-Man: Into the Spider-Verse (WINNER)
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Bo Burnham: Eighth Grade
Alfonso Cuarón: Roma
Deborah Davis and Tony McNamara: The Favorite
Adam McKay: Vice
Paul Schrader: First Reformed (WINNER)
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie and Peter Farrelly: Inexperienced E-book
Bryan Woods, Scott Beck and John Krasinski: A Quiet Place
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Ryan Coogler and Joe Robert Cole: Black Panther
Nicole Holofcener and Jeff Whitty: Can You Ever Forgive Me?
Barry Jenkins: If Beale Road Might Speak (WINNER)
Eric Roth, Bradley Cooper and Will Fetters: A Star Is Born
Josh Singer: First Man
Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee: BlacKkKlansman
BEST CINEMATOGRAPHY
Alfonso Cuarón, Roma (WINNER)
James Laxton, If Beale Road Might Speak
Matthew Libatique, A Star Is Born
Rachel Morrison, Black Panther
Robbie Ryan, The Favorite
Linus Sandgren, First Man
BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler and Jay Hart, Black Panther (WINNER)
Eugenio Caballero and Barbara Enriquez, Roma
Nelson Coates and Andrew Baseman, Loopy Wealthy Asians
Fiona Crombie and Alice Felton, The Favorite
Nathan Crowley and Kathy Lucas, First Man
John Myhre and Gordon Sim, Mary Poppins Returns
BEST EDITING
Jay Cassidy, A Star Is Born
Hank Corwin, Vice
Tom Cross, First Man (WINNER)
Alfonso Cuarón and Adam Gough, Roma
Yorgos Mavropsaridis, The Favorite
Joe Walker, Widows
BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne, Mary Queen of Scots
Ruth Carter, Black Panther (WINNER)
Julian Day, Bohemian Rhapsody
Sandy Powell, The Favorite
Sandy Powell, Mary Poppins Returns
BEST HAIR AND MAKEUP
Black Panther
Bohemian Rhapsody
The Favorite
Mary Queen of Scots
Suspiria
Vice (WINNER)
BEST VISUAL EFFECTS
Avengers: Infinity Conflict
Black Panther (WINNER)
First Man
Mary Poppins Returns
Mission: Unimaginable — Fallout
Prepared Participant One
BEST SCORE
Kris Bowers, Inexperienced E-book
Nicholas Britell, If Beale Road Might Speak
Alexandre Desplat, Isle of Canines
Ludwig Göransson, Black Panther
Justin Hurwitz, First Man (WINNER)
Marc Shaiman, Mary Poppins Returns
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Burning
Capernaum
Chilly Conflict
Roma (WINNER)
Shoplifters
-TELEVISION
BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Freddie Highmore, The Good Physician
Diego Luna, Narcos: Mexico
Richard Madden, Bodyguard
Bob Odenkirk, Higher Name Saul
Billy Porter, Pose
Matthew Rhys, The People (WINNER)
Milo Ventimiglia, This Is Us
BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Jodie Comer, Killing Eve
Maggie Gyllenhaal, The Deuce
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Story
Sandra Oh, Killing Eve (WINNER)
Elizabeth Olsen, Sorry For Your Loss
Julia Roberts, Homecoming
Keri Russell, The People
BEST LIMITED SERIES
A Very English Scandal
American Vandal
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (WINNER)
Escape at Dannemora
Genius: Picasso
Sharp Objects
BEST DRAMA SERIES
The People (WINNER)
Higher Name Saul
The Good Combat
Homecoming
Killing Eve
My Good Buddy
Pose
Succession
BEST COMEDY SERIES
Atlanta
Barry
The Good Place
The Kominsky Methodology
The Marvelous Mrs. Maisel (WINNER)
The Center
One Day at a Time
Schitt’s Creek
BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria, Brockmire
Ted Danson, The Good Place
Michael Douglas, The Kominsky Methodology
Donald Glover, Atlanta
Invoice Hader, Barry (WINNER)
Jim Parsons, The Large Bang Idea
Andy Samberg, Brooklyn 9-9
BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Rachel Bloom, Loopy Ex-Girlfriend
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel (WINNER)
Allison Janney, Mother
Justina Machado, One Day at a Time
Debra Messing, Will & Grace
Issa Rae, Insecure
BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Antonio Banderas, Genius: Picasso
Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story(WINNER)
Paul Dano, Escape at Dannemora
Benicio Del Toro, Escape at Dannemora
Hugh Grant, A Very English Scandal
John Legend, Jesus Christ Famous person Stay in Live performance
BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Amy Adams, Sharp Objects (WINNER)
Patricia Arquette, Escape at Dannemora (WINNER)
Connie Britton, Soiled John
Carrie Coon, The Sinner
Laura Dern, The Story
Anna Deavere Smith, Notes From the Area
BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Famous person Stay in Live performance
Eric Lange, Escape at Dannemora
Alex Wealthy, Genius: Picasso
Peter Sarsgaard, The Looming Tower
Finn Wittrock, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Ben Whishaw, A Very English Scandal (WINNER)
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ellen Burstyn, The Story
Patricia Clarkson, Sharp Objects (WINNER)
Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Julia Garner, Soiled John
Judith Mild, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Elizabeth Perkins, Sharp Objects
BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Richard Cabral, Mayans M.C
Asia Kate Dillon, Billions
Noah Emmerich, The People (WINNER)
Justin Hartley, This Is Us
Matthew Macfadyen, Succession
Richard Schiff, The Good Physician
Shea Whigham, Homecoming
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Dina Shihabi, Jack Ryan
Julia Garner, Ozark
Thandie Newton, Westworld (WINNER)
Rhea Seehorn, Higher Name Saul
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Story
Holly Taylor, The People
BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Jackson Harper, The Good Place
Sean Hayes, Will & Grace
Brian Tyree Henry, Atlanta
Nico Santos, Superstore
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Henry Winkler, Barry (WINNER)
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (WINNER)
Betty Gilpin, GLOW
Laurie Metcalf, The Conners
Rita Moreno, One Day at a Time
Zoe Perry, Younger Sheldon
Annie Potts, Younger Sheldon
Miriam Shor, Youthful
BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Icebox
Jesus Christ Famous person Stay in Live performance (WINNER)
King Lear
My Dinner with Hervé
Notes from the Area
The Story
BEST ANIMATED SERIES
Journey Time
Archer
Bob’s Burgers
BoJack Horseman (WINNER)
The Simpsons
South Park



Supply hyperlink

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here